PIENIŃSKIE INSPIRACJE

18 stycznia 2018r. w Regionalnej Izbie w Sromowcach Wyżnych odbyło się podsumowanie projektu pn.: „Ręko-czyny w Pieninach” realizowanego przez Stowarzyszenie LGD „ Gorce-Pieniny„ z siedzibą w Krościenku nad Dunajcem. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na kontynuację zadania z 2016r. - nauki tkania na krosnach. Tak jak w przednim roku zajęcia prowadziła Pani Stanisława Krupa, natomiast uczniami były te same osoby, co w 2016 roku.

Tegoroczne warsztaty pozwoliły uczniom pani Stanisławy wykonać na krośnie wełniany kilim z motywem Pienin, dywaniki, serwety, podkładki pod kubki. Wszystkie utkane prace są wykonane z motywem Pienin i powstały wg własnych, indywidualnych pomysłów uczestników projektu. Na podsumowaniu został wyświetlony film edukacyjno –promocyjny, dokumentujący przebieg warsztatów.  Z rąk Prezesa stowarzyszenia   Pani Anety Markus i Wiceprezesa Pani Krystyny Kubik uczestnicy projektu odebrali pamiątkowe dyplomy.              W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Czorsztyn Pan Tadeusz Wach, który podziękował stowarzyszeniu za podjęcie działań w kierunku ocalenia starego rzemiosła. Wyrazy uznania przekazał również uczestnikom projektu i podziękował za zaangażowanie i piękne produkty, które można było obejrzeć na  dzisiejszej wystawie.

 

Film dostępny jest po linkiem:

.

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017-Dziedzictwo kulturowe –priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna

 

Koordynator projektu

Krystyna Kubik

Zarząd LGD „Gorce-Pieniny”