Jadwiga Bandyk (ur. 1971 r., Głuchołazy),

nauczycielka przyrody i geografii, mieszka w Ochotnicy Dolnej. Od dziecka zajmuje się szydełkowaniem. Tej sztuki nauczyła się sama.

Z internetu natomiast nauczyła się wyplatania z papierowej wikliny. Inspiracją do zajęcia się twórczością artystyczną było hobby jej mamy, która haftuje.

Stworzyła już ponad sto koszyków, pudełeczek i innych ozdób z papierowej wikliny oraz jeszcze więcej szydełkowych prac: obrusów, serwet, firanek, torebek czy maskotek. Jak mówi, robótki artystyczne dają jej ogromną satysfakcję, pozwalają wyrazić siebie i odrywają od problemów dnia codziennego. Przy tym cieszą rodzinę i znajomych, których nimi obdarowuje, oraz nieznajomych, którzy je kupują. Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej, gdzie prowadzi również warsztaty artystyczne. Jej prace stanowią także element wnętrza publicznych toalet na terenie gminy. Poza robótkami pasją Jadwigi Bandyk są górskie wędrówki, wyprawy rowerowe, czytanie książek oraz muzyka – co nieco gra na gitarze i śpiewa.

Przykładowe prace

  • Na niniejszej stronie można podziwiać prace twórców ludowych współpracujących ze Stowarzyszeniem LGD „Gorce-Pieniny”, którzy zdecydowali się pokazać swoje prace.