Jan Kubik (ur. 1945 r., Krościenko nad Dunajcem),

emerytowany piekarz i flisak, mieszka w Krościenku nad Dunajcem. Od 60 lat zajmuje się szyciem strojów góralskich – od kroju po haft. Tej sztuki nauczył się sam.

Ubierał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny” oraz inne zespoły regionalne. Jego prace – sukmany, portki, cuchy – można oglądać w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej, ale również w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Toruniu czy Lublinie. Jest również muzykiem ludowym – prymistą i założycielem Kapeli Jaśka Kubika. Za pierwszą wypłatę kupił sobie skrzypce.
Na swoim koncie ma liczne wystawy krajowe oraz wyróżnienia i nagrody w kategorii instrumentalistów i solistów. Jest m.in. siedemnastokrotnym laureatem I miejsca na „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej, w 2018 r. pasowany tam na Zbójnika. Odznaczony medalem Gloria Artis oraz tytułem Honorowego Obywatela Krościenka nad Dunajcem. Kroju, szycia, haftu uczy na warsztatach „Tajemnica Góralskich Portek”, prowadzi również zajęcia z wyszywania (cyfrowania) oraz śpiewu i gwary pienińskiej podczas warsztatów „Mistrz tradycji”, organizowanych przez Stowarzyszenie LGD „Gorce – Pieniny”. Hobby – hodowla kóz i wędrówki górskie.

 

Przykładowe prace

  • Na niniejszej stronie można podziwiać prace twórców ludowych współpracujących ze Stowarzyszeniem LGD „Gorce-Pieniny”, którzy zdecydowali się pokazać swoje prace.