Ludwik Mikołajczyk (ur. 1947)

Mieszka w Tylmanowej w os. Kłodne. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Oddział Podkarpacki – obecnie pełni w nim funkcję v-ce prezesa.
Przez kilkanaście lat pracował w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Pieniny”. Na stanowisku modelarza tworzył nowe wzory wyrobów ze skóry i metalu (torby, paski, portmonetki, obuwie, klapki, sprzączki) przeznaczone do produkcji w spółdzielni. Wzory nawiązywały do tradycji regionu i były zatwierdzane przez Komisję Etnograficzną w Krakowie.
Uczestniczył w wielu konkursach, wystawach i targach takich jak: Targi Sztuki Ludowej w Krakowie, Cepeliada w Warszawie, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Targi Ludowe z okazji „Jesieni Tatrzańskiej” w Zakopanem.
Wyróżniony na Ogólnopolskim Konkursie Rzeźby Ludowej, posiadacz odznaki „Zasłużony Działacz Kultury”. Obecnie ze skóry wykonuje bogato zdobione wytłaczanymi ornamentami i elementami metalowymi pasy góralskie, kierpce, torby i unikatowe „opanki tylmanowskie”. Z drewna tworzy płaskorzeźby i pełne rzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej.
Jego prace posiadają muzea w Nowym Sączu, Toruniu, Radomiu i Krakowie.

 

Przykładowe prace

  • Na niniejszej stronie można podziwiać prace twórców ludowych współpracujących ze Stowarzyszeniem LGD „Gorce-Pieniny”, którzy zdecydowali się pokazać swoje prace.