ZMAGANIA Z KROSNEM - relacja z warsztatów

W ostatni piątek tj. 8 kwietnia 2016r. w malowniczej Regionalnej Izbie w Sromowcach Wyżnych odbyły się kolejne zajęcia z tkania na krosnach. Pani Stanisława Krupa - mistrz tkactwa z dużym przejęciem  opowiedziała uczniom o początkach swojej przygody z tkactwem.

Pani Stanisława od urodzenia mieszka w pod Trzema Koronami w miejscowości Sromowce Wyżne. Z zawodu jest krawcową. Tam też, w przepięknej scenerii Trzech Koron, dorastała otoczona ciepłem rodzinnego domu oraz lokalnej tradycji. Jedną z nich, którą parała się także jej babcia i mama było tkactwo na krosnach. Siedząc przy krosnach, kobiety w domu rodzinnym Pani Stasi niejeden wieczór spędziły na tkaniu kolejnych chodników, co stanowiło okazję także do wspólnych rozmów i opowieści. Teraz Pani Stasia swoje umiejętności przekazuje młodszemu pokoleniu. Uczniami jej są Kinga Bańkosz i Joanna Pierwoła. Dzisiejsze zajęcia polegały na nauce snucia na snuwadłach,  nawijaniu na nawój oraz nabieraniu do nicielnicy. Jest to początek trudnych prac, które uczennice muszą dobrze opanować. Pani Stasia ubrana w dawny strój sromowski spokojnie i dosadnie  tłumaczyła i uczyła  jak to się wykonuje. Rezultatem nauki będzie zdobycie praktycznych umiejętności tkania na krosnach, co przyczyni się do ocalenia starej sztuki rzemieślniczej. Zajęcia będą trwały do końca 2016r. Środki na ten cel przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI, o które skutecznie ubiegało się  Stowarzyszenie LGD „ Gorce-Pieniny”.

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe –priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna

Opr. K. Kubik

Zarząd LGD ”Gorce-Pieniny”