Plenerowa OPERA "JANEK" już 23 sierpnia 2023r. w Jaworkach

Drodzy Słuchacze!!!

Zapraszamy na Operę „Janek” Władysława Żeleńskiego w Pieninach, 23.08.2023r. godz. 19.00 - Amfiteatr w Jaworkach (przy głównym parkingu)

 

Soliści:

Janek - Tomasz Świerczek

Bronka - Maria Małgorzata Złotek

Stach - Piotr Kwinta

Marynka - Ewa Walkowska

Marek - Maciej Cetnarski

 

Chór:

Ewa Menaszek, Christina Eshak, Krzysztof Michalski

 

Do śpiewu i tańca przygrywać będzie:

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner.

 

Reżyseria: Błażej Peszek

 

Fundatorem i organizatorem dobrej zabawy jest:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”

 

Opera Janek to libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika - Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione będą autentyczne motywy góralskie. Akcja "Janka", z kolei rozgrywać się będzie na hali w górach oraz w góralskiej chacie.

Opera Władysława Żeleńskiego "Janek" jest obecnie dziełem praktycznie zapomnianym, w teatrach nie jest grana od ponad 20 lat, w związku z tym, podejmujemy próbę odświeżenia tego spektaklu, w miejscu żywo związanym z życiem i historią Janosika. Okoliczne pagórki, zielone pastwiska będą tworzyć naturalną scenerię wydarzenia, tworząc niezapomniane wrażenia.

Wydarzenie odbędzie się w formie plenerowej i stanowi bardzo atrakcyjną formą dla odbiorców, odmienną od spektakli wykonywanych w teatrze. Zapraszamy do udziału wszystkich tych, którzy często korzystają z wydarzeń operowych, oraz tych, którym na co dzień ta forma jest nieosiągalna lub całkiem nieznana.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Program Kultura Dostępna 2023 oraz Współfinansowano ze środków Miasta i Gminy Szczawnica