Kolejna Opera plenerowa w Pieninach - z dofinansowania MKiDN w programie "Kultura Dostępna"

W sierpniu tego roku ponownie odbędzie się plenerowy spektakl operowy dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna", tym razem w Krościenku nad Dunajcem. To już trzeci raz, jak udało nam się pozyskać dofinansowanie na wystawienie plenerowego pokazu opery. W poprzednich latach była to Opera "Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda" K. Kurpińskiego. Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w lipcu 2016 roku i odniosło wielki sukces w Pieninach. Kolejne edycje miały miejsce w 2019 i 2020 roku, które okazały się wielkim sukcesem na skalę województwa, podczas których gościliśmy tak wybitnych gości jak reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, wicestarosta Bogusław Waksmundzki, Pan Senator Jan Hamerski, Pani Poseł Anna Paluch oraz inny wspaniali goście.  

Wysokość dofinansowania: 38 000 zł

Planowany całkowity koszt projektu: 47 500 zł

Tegoroczny planowany spektakl operowy nosi nazwę Opera "Król Pasterzy" Oskara Kolberga, i tak jak w przypadku "Zamku na Czorsztynie" odświeżać będzie wybitne dzieło polskiego kompozytora, znanego polskiego etnografa, który w wieku XIXw. odkrywał i zapisywał tradycje polskiej wsi. Wydarzenie odbędzie się w Krościenku nad Dunajcem, ponownie reżyserowane przez cenionego reżysera Błażeja Peszka wspierane akompaniamentem uznanej Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrygenturą Agnieszki Kreiner.

Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce -m.in. Ewa Walkowska ze Szczawnicy (w operze, jako solistka, mezzosopran) oraz Maria Małgorzata Złotek z Krakowa (w projekcie solistka, sopran).

 Termin wydarzenia: 20.08.2022r. godz. 19.00 - Amfiteatr w Krościenku nad Dunajcem.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego , pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Program Kultura Dostępna 2022