Już w najbliższą środę, zapraszamy do Jaworek na plenerową operę "JANEK" Władysława Żeleńskiego

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” zaprasza na spektakl w plenerze „Janek” Władysława Żeleńskiego

 

Obsada:

Soliści:

Janek - Tomasz Świerczek

Bronka - Maria Małgorzata Złotek

Stach - Piotr Kwinta

Marynka - Ewa Walkowska

Marek - Maciej Cetnarski

Chór:

Ewa Menaszek

Christina Eshak 

Krzysztof Michalski 

Reżyser: Błażej Peszek

Dyrygent - Agnieszka Kreiner

Muzyka: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna

Akompaniator - korepetytor solistów: Anna Głowa Łobodzińska

 

 „Janek” Władysław Żeleński 

Akcja "Janka" rozgrywa się na hali w górach oraz w góralskiej chacie. Postać Janosika związana jest z Pieninami, a dokładnie z granicą polsko-słowacką. Nawiązujemy do tej legendy i przedstawiamy spektakl właśnie w Pieninach, w regionie, gdzie autentycznie grasował historyczny Janosik. 

 

"Janek" oparty jest na polskiej tradycji ludowej, zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika - Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione są autentyczne motywy góralskie. W związku z tym zadanie odwołuje się do postaci historycznej i tradycji - popularnej legendy, będącej wizytówką regionu pienińskiego. Ponadto odwołuje się do góralskiego folkloru.

 

Władysław Marcjan Mikołaj Żeleński (1837 - 1921 ) - polski kompozytor, pedagog, organizator życia muzycznego, pochodzący z okolic Krakowa, tam studiujący, szerzący swoją wiedzę i kunszt artystyczny w kolejnych uczelniach Uniwersytet Karola w Pradze, czy w Konserwatorium Paryskim.

Zdobytą wiedzę i warsztat przekazywał uczniom w Konserwatorium Warszawskim, potem w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Z jego inicjatywy powstało Konserwatorium Krakowskie, które prowadził do śmierci. Żeleński był jednym z głównych przedstawicieli neoromantyzmu w muzyce polskiej, najwybitniejszym po Stanisławie Moniuszce twórcą oper i pieśni. Komponował też utwory instrumentalne – orkiestrowe, kameralne, na instrumenty solowe i z towarzyszeniem orkiestry. Jednym ze źródeł artystycznej inspiracji była dla Żeleńskiego muzyka ludowa, po którą sięgał w poczuciu patriotycznego obowiązku.

Kompozytor poza „Jankiem”, skomponował 3 inne opery tj. „Konrad Wallenrod”, „Goplana” i „Stara Baśń”, ponadto tworzył utwory orkiestrowe, fortepianowe, na skrzypce, preludia na organy, a także liczne pieśni na głos i fortepian, często inspirowane twórczością polskich poetów.